Tamponsuz Burun Estetiği Nedir?

Geleneksel burun estetiği ameliyatlarında burnun içine tampon yerleştirilirdi. Bu durum burun estetiği operasyonlarında hastaların burnunu kocaman görünmesine, şişliğin ve morluğun daha fazla olmasına sebep oluyordu. Hastanın nefes almasına engel olup kulakta basınç oluşmasına neden olduğu için ameliyat sonrasını oldukça zorlaştırıyordu. Günümüzde artık bu tamponlar, birçok cerrah tarafından kullanılmamaktadır.

burun estetiği

Tampon kullanımı nedir?

Burun estetiği operasyonunda kullanılan farklı çeşitlerde tampon bulunur. Eskiden kullanılan sargı bezinin burun içinde sıkıştırılması ile hastanın operasyon sonrası burundan nefes almasını engellerdi ve kanamalara, ağrılara sebep olurdu. Bu gibi durumlar hastaların estetik burun operasyonlarından kaçınmalarına sebep olmaktaydı.

Tampon yerine silikon atel kullanılıyor

Günümüzde silikon yaprak dediğimiz hava yolunu açık tutan silikon tamponlar çok daha fazla tercih ediliyor. Bu tip tamponlar kullanıldığında hasta günlük yaşantısına daha çabuk dönebilmekte ve burundan daha rahat nefes alabilmektedir. Ayrıca kulakta basınç oluşma sıkıntısı da ortadan kalkmaktadır.

Tamponsuz burun estetiği nasıl yapılır?

Tamponsuz burun estetiğinde; ameliyattan sonra burun tamponu kullanılmaz. Silikon atel kullanılarak hastanın ameliyat sonrası iyileşme sürecini kolaylaştırır. Hastanın burnu tıkalı olmadığından burundan daha rahat nefes alabilir. Burun içinde ek bir temizlik yapmaya da ihtiyaç kalmaz. Burnun içine kendiliğinden eriyen dikişler atılır. Ardından burnun içine silikon atel yerleştirilir. Bu sayede operasyonun ardından dikişlerin alınmasına gerek olmaz. Bir hafta ya da 10 gün içinde dikişler kendiliğinden kaynar. Yerleştirilen atel ise 2 ya da 3 gün sonra çıkarılır. Bu süreç içinde burun sümkürülerek temizlenmez. Burnun içini temizlemek ve nemlendirmek için okyanus suyu kullanılması tavsiye edilir.

Tamponsuz burun estetiğinin avantajları nelerdir?

Teknoloji her geçen gün burun estetiği ameliyatı sonrasındaki süreci kolaylaştırmak için geliştirmeler devam ediyor. Tampon kullanımı nedeniyle ve çıkarılması sırasında yaşanan rahatsızlık nedeni ile birçok hasta burun estetiği ameliyatı olmaktan çekiniyordu. Silikon ateller sayesinde bu rahatsızlık ortadan kalkmış durumdadır. Kolay takılan ve kolay çıkarılan silikon ateller burnun ameliyat sonrası görünümünü çok daha estetik hale getirmektedir. Hasta rahatça nefes alabilir, yeme içme sırasında kulakta basınç oluşmaz. Silikon ateller çıkarılırken hastaya herhangi bir şekilde rahatsızlık vermez. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin rahat ve hızlı geçmesine yardımcı olur.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Menü