Revizyon Burun Estetiği

Burun estetiği operasyonları sonrası beklenen sonuçlar alınamaz ise tekrar bir operasyon yapılabilir. Önceki operasyondan kalan istenmeyen sonuçları gidermek için yapılan bu ameliyata revizyon burun estetiği diyoruz. Revizyon burun estetiği yapılma oranı tam olarak bilinmese de %10 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Revizyon burun estetiği ilk rinoplasti operasyonundan tamamen farklı bir operasyondur. Öncelikle burnun orijinal anatomisi değiştirilmiştir ve operasyon sonrası dokuların iyileşme süreci de bu anatomiyi biraz daha değiştirmiştir. İkinci olarak da burundaki kemik ve kıkırdak gibi yapıların bazıları ilk operasyonda çıkarılmış olabilir. Bunun yanında vücudun diğer bölgelerinden alınan dokular da burun yapısına eklenmiş olabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı ilk burun estetiği ile revizyon burun estetiği tamamen farklı ameliyatlardır.

Revizyon burun estetiği çok bilinmeyenli bir denklem gibidir. Bu nedenle sonuçlarını öngörmek normal burun estetiği operasyonuna göre oldukça zordur. Hastaların revizyon burun estetiği operasyonuna gerçekçi bir bakış açısıyla girmeleri önemlidir. İyi veya mükemmel sonuçlar alınabilir, bazı değişiklikler ilk ameliyatta yapıldığı kadar kolay olmayabilir. Cerrahınızla beklentileriniz ve olası sonuçlar hakkında açıkça konuşmanız operasyon sonrası memnuniyetinizi arttıracaktır.

Revizyon rinoplasti burun operasyonlarının hepsi birbirine benzer değildir. Çok farklı sebepler ile yapılan çok farklı revizyon burun estetiği operasyonları olabilir. Bazen küçük dokunuşlar yeterli olurken bazen de ciddi ve geniş bir alanı etkileyecek bir ameliyat gerekebilir.

Revizyon burun estetiği operasonunun amacı solunum işlevini rahat  bir şekilde yerine getirebilen ve estetik açıdan doğal görünüme sahip bir burundur. Doku ekleme veya çıkarma yoluyla fazlalıklar ve eksiklikler giderilir. Revizyon burun estetiği, klasik burun estetiği operasyonundan daha zordur ve daha yetenekli, tecrübeli ve iyi eğitim almış bir cerrah gerektirir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci birçok faktöre bağlıdır. Öncelikle hastanın genel sağlık durumu iyileşme sürecini yakından ilgilendirir. burun estetiği operasyonunu tercih eden hastaların büyük birçoğunluğunun genel sağlık durumu iyidir ve daha kolay bir iyileşme süreci geçirirler. Bunun yanında deri tipi ve kalınlığı da iyileşme sürecine etki eden faktörlerden biridir.  Kalın deriye sahip hastaların şişlikleri, ince derili hastaların şişliklerine  göre biraz daha uzun süre kalabilir. En önemli faktörlerden biri de cerrahinin yapılış şekli ve genişliğidir. Küçük ve fazla manipülasyonun yapılmadığı bir ameliyat sonrası iyileşme daha kısa sürerken daha geniş bir cerrahi sonrası iyileşme bir miktar daha uzun sürmektedir.

Genellikle burundaki şişliğin büyük kısmı 1-2 hafta içinde iner. Ancak tamamen kaybolması aylarca sürebilir. Cerrahinin kesin sonucunun değerlendirilebilmesi için operasyonun ardından sıklıkla 6-12 ay gibi bir süre geçmesi gerekmektedir.

Burun estetiği operasyonu yetenekli bir cerrahın elinde minimal invaziv teknikler ile yapıldığında genellikle ağrı verici bir operasyon değildir. Operasyon sonrası birkaç gün hafif ağrılar olsa da bunlar ağrı kesicilerle rahatlıkla giderilebilmektedir.

Doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz daha rahat bir iyileşme süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Bu süre boyunca doktorunuzun yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ettiği aktivitelerden kaçınarak iyileşme sürecinizi kısaltabilirsiniz.

Ameliyatsız burun estetiği

syringe with botoxAmeliyatsız burun estetiği cerrahi bir girişim yapılmadan enjeksiyonlar ile gerçekleştirilen burun estetiği operasyonuna verilen addır. Bu deri altına  enjekte edilen dolgu maddeleri orada yer kaplayarak buruna şekil vermeyi sağlar.

Burun üzerine enjeksiyondan önce anestezik bir krem sürülür. Daha sonra  doktorunuzun belirlediği anahtar noktalara enjeksiyonlar yapılır. Bu işlem ameliyat ortamı gerektirmez ve muayenehane şartlarında gerçekleştirilebilir. Yaklaşık 5-10 dakika kadar süren bu enjeksiyonlar ile yapılan ameliyatsız burun estetiğinin birçok avantajı vardır. İlk olarak ameliyat olmak istemeyenler için çok uygun bir seçenektir. Ameliyattan çekinenler veya karar vermekte zorlananlar için de güzel bir alternatiftir. Hastane yatışı ve ameliyat gerektirmemesi de bu yöntemi çekici kılan özelliklerindendir. Ayrıca ameliyatsız burun estetiği, estetik ameliyatlardan daha ucuzdur.

Ameliyatsız burun estetiği için kullanılan dolgu maddeleri çok uzun ömürlü değildir. Bu nedenle eğer sonuçlardan memnun kalmazsanız enjeksiyonlara devam etmemeniz yeterlidir. Bu şekilde burnunuz eski şekline geri dönecektir. Ameliyatsız burun estetiği kesin ve kalıcı çözüm sağlamaz.

Ameliyatsız burun estetiğinde sonuçlar kalıcı değildir. çeşitli dolgu maddeleri ile bu süre azaltılıp arttırılabilir. Kullanılan materyale göre operasyonun etkisi 1-2 yıl boyunca kalıcı olabilir. Enjeksiyon ile çukurları doldurmak nispeten kolay olsa da çıkıntıları düzeltmek biraz daha güçtür. Çıkıntı bölgelerin etrafına dolgu yapılarak çıkıntı kamufle edilebilir ancak bu bölgeleri küçültmek yalnız ameliyat ile mümkündür. Ameliyatsız burun estetiği herkes için uygun değildir. Bazı deformiteleri düzeltmek için ameliyat gereklidir.

Ameliyatsız burun estetiği de ameliyat ile düzeltilebilen birçok şekil bozukluğunu gidermek için kullanılabilir. Farklı burun anatomileri ve farklı deri yapılarına uygulanabilen bu teknik oldukça yetkindir. Cerrahi düşünmeyen hastalar ve cerrahi uygulamanın riskli olacağı hastalarda çok uygun bir alternatiftir. Ameliyatsız burun estetiğinin sık kullanıldığı bir başka durum ise estetik ameliyat geçirmiş ve küçük değişiklikler isteyen hastalardır.

Doktorunuza beklentilerinizi anlatmalısınız ve onun önerilerini dinlemelisiniz. Doktorunuz sizin için hangi yöntemin daha uygun olduğunu seçmenize yardımcı olacaktır.

Burun estetik operasyonu

Her yıl binlerce insan burun estetik operasyonu olmaktadır. Bunların bir kısmı kozmetik nedenlerle, bir kısmı da fonksiyonel nedenlerle yapılır. Solunum problemlerini gidermek için veya doğuştan gelen burun deformitelerini düzeltmek için burun estetik cerrahisi uygulanabilir. Bunun dışında burun estetik ameliyatları burundaki istenmeyen görünümleri düzeltmek için estetik amaçlı da yapılabilir. Herhangi bir sebeple burun estetik operasyonu olmayı düşünen herkes, burnun hem estetik hem de fonksiyonel yapısını iyi bilen bir cerraha başvurmalıdır.

Estetik burun ameliyatı burnun şeklini düzeltmek ve yüzün diğer yapılarıyla bir uyum içinde olması için yapılır. Yani şeklinin düzgün olması kadar yüz içinde orantılı bir boyutta olması da önemlidir. Burun yüzün tam ortasında o kadar önemli bir yere sahiptir ki yapısındaki ufacık değişiklikler bile yüzün genel görünümünde çok büyük değişim yaratır.

Burun ameliyatlarını kabaca ikiye ayırabiliriz. Bunlardan ilki, solunum problemleri veya doğuştan gelen deformiteler gibi sorunlar nedeniyle yapılan fonksiyonel ameliyatlar, ikincisi ise kozmetik kaygılar ile yapılan estetik ameliyatlar. Estetik ameliyat denildiğinde her ne kadar gerekli değilmiş gibi görünse de estetik ameliyatlar günümüzde insan yaşamında önemli yere  sahiptir. Kişinin dış görünümünün yanı sıra psikolojik durumunu da düzeltmeye yardımcı olur.

Estetik burun ameliyatı denilince akla iki ameliyat türü gelir. Açık burun estetik ameliyatı ve kapalı burun estetik ameliyatı. Açık burun ameliyatında burun üzerindeki deri kesilir, kıkırdak ve kemik yapıların üzerinden sıyrılır. Daha sonra kemik ve kıkırdak yapıdaki yapılacak değişiklikler gerçekleştirilir. Kapalı burun estetik ameliyatında ise burun derisinde kesi yapılmaz. Kesiler burun deliklerinin içine yerleştirilen aparatlar ile yapılır. Kapalı burun ameliyatı açık ameliyata göre daha zor bir prosedürdür.

Burun ameliyatı olmayı düşünüyorsanız öncelikle ne istediğinizden emin olmalısınız. Daha sonra hedeflerinizin gerçekçi olup olmadığını doktorunuz ile konuşmalısınız.

Op. Dr. Güncel Öztürk                                                                                                                                      

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Menü