Kırmadan Burun Estetiği

Burun estetiği yaptırmak isteyen birçok hastanın ortak endişelerinin başında burun kemiğinin kırılmak zorunda olması geliyor. Gerçek şu ki, burun estetiği ameliyatlarının birçoğu kemiği müdahale gerektirir. Diğer müdahaleler ise kıkırdak ve yumuşak doku üzerinde yapılmaktadır. Kemik üzerindeki düzeltmeler genellikle ameliyatın en zor kısmıdır ve aslında burun kırılmaz, daha doğrusu kesilir ve yeniden konumlandırılır. Burun kemikleri çok ince olduğundan, örneğin burun köprüsü üzerindeki kemer ya da kambur törpüleme tekniği ile kırmadan düzeltilebilir.

Bazı durumlarda burun estetiğinde sadece burun ucuna müdahale edilmesi gerekebilir, böylece kemiğe müdahale edilmesine gerek olmadan burun estetiği ameliyatı tamamlanabilir. Evet, sadece burun ucunun tedavi edilmesi gerekebilir ve buna burun ucu rinoplastisi de denir.

Kırmadan burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Kırmadan burun estetiği açık veya kapalı tekniği kullanarak gerçekleştirilebilir. Kemikteki şekil bozuklukları kaleme benzeyen özel aletler ile nazikçe törpülenerek düzeltilebilir. Burun ucunu düzeltmek için ya da kemik dokuda boyut artırmak için greft kullanılması gerekebilir. Büyük ihtimalle bu greftler, gerektiğinde septumdan elde edilebilir. Kırmadan burun estetiğinde genellikle iyileşme diğer tekniklere göre çok daha hızlı olma eğilimindedir, ancak burun ucu şişliğinin geçmesi 6 aya kadar devam edebilir.

Burun estetiğinde kırmadan burun düzeltme tekniği

Burun estetiğinde kemik estetiği şekli ve çeşitleri elde edilmek istenen hedeflere bağlıdır. Kırma işlemi yerine kesme ve törpüleme teknikleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bazen kemiklerin bir tarafından kesme işlemi, diğer tarafında ise törpüleme tekniği kullanılır. Ve kesilen kemikler içeriye itilerek ya da dışarı çekilerek yeniden şekillendirilir. Bazen kemikler tamamen kesilir, kaydırılır veya törpülenir.

Burun estetiğinde her durumda burun kemiğinde değişiklik yapılması gerekmediğini unutmayın. Tipik olarak geniş, eğri, post-travmatik deformiteleri olan veya solunum yolu iyileştirmesi için değişiklik gerektiren osteotomiler gerekebilir.

Burun kemikleri, burun estetiği ameliyatı ile hassas bir şekilde kırmadan yeniden şekillendirilir. İlk olarak, burnunuzdaki olası eğrilikler ve sapmalar düzetilir.

İkinci olarak, “burun çatısı”nda sorunlar düzeltilerek çatı kapatılır. Bunlar çok hassas ve kontrollü bir işlemdir ve asla “burun kırmak” ile karıştırılmamalıdır.

Kırmadan burun estetiği sonrası süreç nasıldır?

Kırmadan burun estetiği sonrası burun içine ateller yerleştirilir. Burunun üzerine ise koruyucu ve destekleyici özelliği olan bir bant uygulanır. 2-3 gün içinde ateller çıkarılır, ilk hafta içinde de burnun üzerindeki bant çıkarılır. Burun çevresinde hafif bir şişlik oluşur.

Bu ilk 3 ay içinde hızlı iyileşse de tam olarak iyileşmesi 6 ay ile 1 yıl kadar sürebilir. İyileşme oldukça hızlı, morluk ve şişlik az olur. Hasta 1 hafta – 10 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilir. Daha ağır aktiviteler için biraz daha beklemek gerekebilir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Güncel Öztürk, ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında size özel bilgi verecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
blankLoading...

32 Yorum. Yeni Yorum

 • blank
  Aysel Cantorun
  Ocak 23, 2016 12:13 pm

  Merhabalar Güncel Bey ben burun ameliyatı olmak istiyorum ama yüzümde şişlik ne kadar süre olacak merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 • blank
  Mustafa Özgünsoy
  Ocak 23, 2016 2:04 pm

  Kolay gelsin hocam ben burnumun görüntüsünden hiç memnun değilim. Burun ameliyatı olmak istiyorum. Fakat ben daha önce burnumda et olduğu için estetik olamayan bir operasyon geçirdim. Bir sorun olur mu tekrar operasyon geçirmemde. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • blank
  Canan kırmızıçiçek
  Ocak 23, 2016 2:15 pm

  iyi günler doktor bey ben daha önceden bir burun estetiği operasyonu geçirmiştim. Tekrardan ameliyat olmak istiyorum. Siz daha önce operasyon geçirenlere bakıyor musunuz?

  Cevapla
 • Slm hocam burun sag kanaldan solunum yapmam zor oluyor. Birdigeri ise burun eğri ve üstte de bir tömseklik var bunların hepsi ne kadara ücreti çıkar devlet karşılama yapiyormu. Ilgi alakaniza teşekkür ederim

  Cevapla
 • Merhabalar bu işlem local anestezi ile gerçekleşebiliyor mu

  Cevapla
 • Merhaba. Burnumda hafif bir kemer var ucu kalkık ucuna bir şey yaptırmak istemiyorum. Kemer kambur gibi duruyor. Tamponsuz kırdırmadan yaptırmak istiyorum. Ve kadın amerikan bayrak futbolu oynuyorum. Burun ameliyatından ne kadar süre sonra bu spora devam edebilirim?

  Cevapla
 • Merhabalar bu estetiklerin bir ömrü var mı çok merak ediyorum yani ömür boyu gider mi

  Cevapla
  • Merhabalar Melisa Hanım. Burun estetiği operasyonu ile kalıcı burnunuza sahip olursunuz. Randevu ve detaylı bilgiler için 0532177878 numaralı telefondan asistanıma arayarak veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim.

   Cevapla
 • Merhaba hocam ben 15 yaşındayım burnumda kemer var ve rahatsız oluyorum genelde bu yaşlarda olmuyor diye biliyorum ama merak ettim şimdi ameliyat olabilir miyim

  Cevapla
  • blank
   Güncel Öztürk
   Mayıs 24, 2017 4:43 pm

   Merhabalar 16 yaşından itibaren bayanlarda burun estetiği operasyonu yapılabilmektedir. İyi günler dilerim.

   Cevapla
 • Merhaba iyi gunler ben panik atak hastasiyim burun ameliyatindan sonraki surec beni cok zorlar diye dusundugumden ameliyat olamiyorum nasil bir yol izlemem gerekiyor acaba

  Cevapla
 • Merhaba ben 14 yasimda bi kavga sonucu burnuma darbe aldim ve egrilik olustu bu nasil duzeltilebilir su an 16 yasindayim

  Cevapla
 • Merhabalar Güncel bey ben kırmadan ve tanpozsuz burun estetiği olmak istiyorum. Burun şeklimden çok burun deliklerimin büyüklüğünden şikayetçiyim ve onlarından küçültülmesini istiyorum. Böyle bi operasyon mümkün mü ve daha sonraki yaşantıda bi dezavantaj olur mu?

  Cevapla
  • blank
   Güncel Öztürk
   Ekim 20, 2017 10:09 am

   Merhabalar. Burun kanatlarının küçültülmesi mümkündür. Herhangi bir dezavantajı yoktur. Randevu ve diğer bilgiler için 05321778789 numaralı telefondan asistanıma arama veya whatsapp yolu ile ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim.

   Cevapla
 • Hocam
  Burun üzerindeki kesik izlerinede bakıyormusunuz?

  Cevapla
 • Merhabalar,

  Burun kemiğim sol tarafa doğru eğriliyor, dolayısıyla simetrik görünmüyor. Böyle bir durumda kapalı burun ameliyatı mümkün müdür?

  Cevapla
 • Benım burun estetıgı 7.ayım ve burun sırtında hafif şişme var geçermi yoksa ikinci bir amilyat şartmı

  Cevapla
 • Merhaba hocam bende burnumu yaptırmayı düşünüyorum ortalama bir fiyat nedir bilgilendirir mısınız

  Cevapla
 • Hocam merhaba hafif kemerli burnum var ayrıca kıkırdak kısmı hafif sola yatık bir şekilde kırmadan kemer törplemek mümkün mü burun çatım ince ve derim çok ince

  Cevapla
 • Merhaba, üst kemiye dokunmadan veya duzlestirmeden, burun kisaltmasi mumkun mu sadece kikirdak kismindan veya herhangi bi sekilde? Çunku burnum az bisey uzun ve çok az bi kemiyim var üst kemiyimde ama o sekilde seviyorum o kemiyimi deyistirmek istemiyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar. Burun yapınızı yakından görmemiz gereklidir. En uygun tasarımı ve işlemi muayane sırasında belirliyoruz. Detaylar için asistanıma ulaşabilirsiniz: 0532 177 8789

   Cevapla
 • Merhaba bende kemerli bir buruna sahibim kırmadan nasıl burun ameliyatı oluyor bana açıklarmısınız ben Dr memet nebil Bozdoğan beyle görüştüm yüz yüze kırmadan olmaz dedide ben ameliyattan korkuyorum ameliyat sonrası tampon olacakmı olacaksa kaç gün kalacak elimle burnumu kapattığımda nefes alamıyorum gibi geliyor

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü