Gebelik Öncesi Burun Estetiği Olunabilir mi?

Rahatça nefes alıp vermek öncelikle kendimize sonrada bebeğimize verebileceğimiz en güzel armağandır. Hamilelik sırasında değişen hormonlar vücut dengesini değiştirmektedir. Gebelik sırasında değişen hormonlar salgı bezlerinin fonksiyonunu değiştirmekte, burun içi kılcal damarlar genişlemektedir. Ayrıca burun eti büyümesi de olabilmektedir. Bu durumlar gibi daha birçok olgu da burun tıkanıklığına sebep olabilmekte bu da nefes alıp vermeyi zorlaştırmaktadır.

GebelikSeptum deviasyonu denen burun kemiğindeki eğrilikler, kaymalar nefes almayı engelleyebilir. Halk arasında burun direği denen septumun olması gerektiği gibi olmaması rahat nefes almayı engeller. Eğri bir burun sinüzite yatkınlığı da artırır yani burnun normal fonksiyonlarını sürdürmesini engeller. Bu hastalar konularında uzman doktorlar tarafından değerlendirilmeli ve tedavileri yapılmalıdır. Septum deviasyonu ameliyatı, burun etlerinin küçültülmesi gibi operasyonlar da düşünülmelidir. Dış görünüşünde estetik yönden de hasta rahatsız ise rinoplasti denen estetik burun ameliyatı da ek olarak aynı senasta yapılabilir.

Ülkemizde estetik ameliyatlar içinde en çok tercih edilen burun estetiği operasyonları bayanlar tarafından çok ilgi görmektedir. Bilinçli anne adayları, hamilelik öncesi burun tıkanıklığı ya da başka bir burun rahatsızlığı varsa doktorunun kontrolünde olmalıdır. Eğer bir burun operasyonu geçirecekse aynı seansta hasta isteği doğrultusunda estetik burun ameliyatı da yapılabilir.

Op. Dr. Güncel Öztürk                                        

 Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Menü