Estetik Burun Ameliyatlarında Buruna Nasıl Şekil Verilir?

Ameliyatın nasıl yapıldığını anlamak, teknikleri kavramak, ameliyatın yapabileceklerini ve sınırlarını bilmek daha rahat bir ameliyat geçirmenizi sağlayacaktır.
Burun estetiği ameliyatı iki farklı teknikle yapılır. Bunlar açık teknik ve kapalı tekniktir. Kısaca açıklamak gerekirse kapalı teknik; tüm kesilerin burun içine yapıldığı burun kemeri ve ucuna uygulanan girişimlerde kullanılan tekniktir. Açık teknik ise kapalı teknikte yapılan kesilere ek olarak burun delikleri arasında kalan bölmeden de küçük bir kesi yapılarak cilt ve cilt altı dokuların kaldırılmasıyla yapılır.

estetik burunEstetik burun ameliyatının nasıl yapıldığına gelecek olursak ameliyat sırasında kemik veya kıkırdak çıkarılması gereken yerlerden bu dokular çıkarılır. Kıkırdak doku eklenmesi gerekiyorsa burun içi, kulak veya kaburga ya da suni malzemeler kullanılarak elde edilen kıkırdaklara şekil verilir veya enjeksiyon yapılır. Burunu daraltmak için keskin aletlerle burun ile yüzün birleşim yerinden burun kemiklerine müdahale edilir.

Burun ucundaki şekillendirilimiş kıkırdaklar ekleyerek veya kıkırdaklar dikilerek yapılarak burun ucuna yeni şekli verilir. Burun kanatları eğer zayıf kalmışsa buralara da kıkırdak desteği yapılır. Estetik burun ameliyatı sonunda burun tabanı geniş kalmışsa burası daraltılır ve buruna yeni şekli kazandırılmış olur. Burun üzerinden kaldırılan cilt ve cilt altı dokusu kesilerin yapıldığı yerden anatomik planda dikilir.

Estetik burun ameliyatında septuma yönelik bir işlem yapılmışsa burun içine silikon splint konulur. Burun üzerine ise burnun yeni şeklini koruması için plastik ya da alüminyum bir bant kalıp kunulur. Unutmayalım ki estetik burun ameliyatının başarısı sadece doktorunuza değil size de bağlıdır. Sizin de tedavi sürecine uyumunuz tedavi başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Op. Dr. Güncel Öztürk                                         

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Menü