Estetik Burun Ameliyatı ve Tıkanıklık Sorunu

Estetik olmayan burunun sebep olduğu burun tıkanıklığı mı yoksa estetik burun ameliyatı sonrası oluşan istenmeyen bir durum olan burun tıkanıklığı mı? Gelin bunları beraberce tartışalım.

Estetik olmayan yani eğri olan burun bilindiği gibi burun tıkanıklığına sebep olmaktadır. Eğri bir burun nefes almayı güçleştirir. Estetik burun ameliyatı yani rinoplasti sırasında düzeltilen estetik görsel bir görünüm sağlanan burunda, burun eğriliği ile burun tıkanıklığı da giderilebilir.

estetik burun ameliyatıBurun tıkanıklığı büyümüş olan burun etleri nedeniyle de olabilir. Bu durum burun etlerinin küçültülmesiyle ya da alınmasıyla çözümlenebilir. Ama burun etlerinin alınması çoğu durumda tavsiye edilmez. Estetik burun ameliyatlarıyla beraber burun etlerinin küçültülmesi de yapılabilir.

Tıkanıklık sebeplerinden biri de burun tabanında var olan kemik veya kıkırdak çıkıntılardır. Bu fazlalıklar  burun estetiği ameliyatı sırasında alınabilir.

Estetik burun ameliyatı sonrası oluşan burun tıkanıklığı da nefes alıp vermede sıkıntı çıkarır. Bu estetik burun ameliyatının komplikasyonlarından biridir. Oluşma nedenlerine göre tedavi yöntemleri değişir.

Dikkat edilmesi gereken şey eğri olan burundan rahat nefes alınamayacağıdır. Bunun yanında zaten rahat nefes alamıyorsanız büyük ihtimalle burnunuz da estetik değildir. Estetik burun ameliyatlarında yani rinoplastide eğri olan burun düzeltilmeden nefes alma sorununun çözüme kavuşmuş olması beklenemez, dolayısıyla güzel görünmesi de olası değildir. Bu iki konu iç içe geçmiştir ve detaylı incelenmesi gerekir.

Op. Dr. Güncel Öztürk                                         

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Menü