Estetik Burun Ameliyatı ve İyileştirme Süreçleri

Estetik burun ameliyatı sonrası uygulanan operasyona bağlı olarak hastalar ya aynı gün taburcu edilir ya da bir gün süreyle hastanede yatırılır. Ameliyat sonrası yüzde morluğun, şişmenin ve ağrının minimum düzeyde olması için 4-5 saat hiloterapi maskesi uygulanır.
Bu işlem ile soğutma yaklaşık 15 derecedir. Bundan sonra buz tampon uygulamasına başlanır. Ameliyattan sonraki 2 gün şişliğin en çok olduğu dönemdir.
Estetik burun Estetik burun ameliyatında silikon yaprakçık kullanılmışsa 2 gün sonra çıkarılır. Daha sonra burnunuzun üzerindeki plastik bandı ıslatmamak kaydı ile duş alabilirsiniz. Ameliyattan sonra doktorunuz tarafından sprey ve krem verilecektir. Spreyler 2 tanedir ve birini yaklaşık 1 hafta diğerini ise 4 hafta kullanmanız gerekmektedir.  Burnunuzun üzerindeki plastik bant 1 hafta sonra çıkarılır. Ödemin hızlı bir şekilde çözülmesi için teninizin rengine uygun bir bantla burun  bölgesi bantlanır. Burun estetiği ameliyatından 5 gün sonra işinize tekrar devam edebilirsiniz.

Bunlardan başka burun yapınıza ve tipinize bağlı olarak nasıl burun masajı yapılacağını doktorunuz size gösterecektir. Atlanmaması gereken diğer nokta ise ameliyat sonrasında burun ucunuzda hissizlik ya da uyuşukluk olabilir. Bu durum 2-3 ay sonra düzelmelidir. Gözlük kullanıyorsanız ve hafif bir gözlük çerçevesine sahipseniz 1 ay sonra, ağır çerçeveniz var ise 3 ay sonra kullanıma tekrar başlayabilirsiniz. Ameliyattan 2 hafta sonra çok yorucu olmamak kaydıyla spor yapabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatından sonra burnunuz son şeklini yaklaşık olarak 6 ay ile 1 yıl içerisinde alır; ama siz 3-4 hafta sonra yeni burnunuzun şeklinin farkına varır ve hazzını yaşamaya çoktan başlarsınız.

Op. Dr. Güncel Öztürk                                         

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Menü