Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

-Burunun üst ve orta kısmındaki anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu (sarkıklık, asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformitesi gibi) düzeltmek için yapılan operasyonel işlemdir.

burun ucu estetiği-Burun ucu estetiği kapalı burun estetiği tekniği ile  burun iç kısmından yapılan kesilerle yapılır. Burun ucunda dışarıdan bakıldığında iz görülmez.

-Lokal veya genel anestezi altında yapılır.

-Burun ucu kıkırdakları  yeni konumlarına adapte edilir ve şekillendirilir.

-Kıkırdak eksikliği varsa burun içinden alınan kıkırdak grefti veya kulaktan alınan kıkırdak geftleri desteklenir. Burun ucu dolgunluğu ve estetik görsel görünümü sağlanır.

-Yumuşak dokuyada bir takım müdahaleler yapılabilir, çok kalın derili hastalarda kısmende olsa güvenli bir şekilde deride inceltme yapılabilir

-Operasyonda septum denen orta bölüme müdahale edilmişse bildiğimiz klasik bez tamponlar kullanılmaz.

Ya silikon  yaprakçıklar kullanılır (burundan nefes almaya izin verir) ya da burun içine septal strepler dediğimiz bir aletle tamponsuz burun ucu estetiği yapılır. Burada  eriyen dikişle tespitler yapıldığı için burun içinden herhangi bir şey almaya gerek kalmaz. Operasyon sonrası diğer uygulamalara göre burundan daha rahat nefes alınabilir.

-Burnun dış kısmına ise plastik atel veya sadece özel bandajlar kullanılır. Daha kapsamlı müdahalede plastik atel konur. Atel en erken 5 gün içinde alınır. Burun üzerindeki özel bandajlar ise 5-10 gün arasında alınır.

Op Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Menü