Burun Estetiği Sadece Rinoplasti Operasyonundan mı İbaret?

Önceleri burun estetiği denince akla rinoplastiden başka seçenek gelmiyordu. Burundaki kıkırdakların yapısının değiştirildiği ve burnu yeniden şekillendiren bu operasyon burun estetiği için tek seçenekti. Ancak artık burun estetiği için cerrahiden başka bir alternatif daha mevcut; Ameliyatsız burun estetiği.

Enjeksiyon rinoplasti de denilen bu operasyonda burun dokusunun gerekli katmanlarına, dolgunluk sağlayacak dolgu maddesi enjekte edilir. Bu enjeksiyon alanlarında meydana gelen inflamasyon ve doku cevabı ile istenilen dolgun görünüm elde edilebilir. Bunun yanında botox adı verilen botulinum toksin enjeksiyonu da burunda uygulanan ameliyat dışı estetik prosedürlerden biridir.

rinoplastiEnjeksiyon rinoplasti, burun üzerindeki çukurlukları, daha hafif deformiteleri ve asimetrileri düzeltmek için uygulanır. Bunun yanında botox adı verilen yöntem ile gergin olan bazı kasları gevşeterek burun üzerindeki istenmeyen kırışıklıkların önüne de geçilebilir.

Burun estetiği ameliyatı ile ameliyatsız burun estetiği arasındaki ana fark, enjeksiyon rinoplasti daha az girişimsel bir işlemdir ve küçük enjeksiyonlar ile büyük farklar yaratılmaya çalışılmasıdır.  Burun estetiği ameliyatında ise burun tamamen şekillendirilebilir, görünümde çok büyük değişiklikler yaratılabilir, ancak daha girişimsel bir metoddur.

Burnunun görünümünden memnun olmayan, ufak değişiklikler ve daha dolgun bir burun isteyenler veya burundaki hafif deformiteler veya çukurlardan rahatsız olanlar için ameliyatsız burun estetiği iyi bir seçim olabilir. Ancak burunda yeniden şekillendirme yapılacaksa, septum ile ilgili sorunlar varsa veya çok büyük değişiklikler planlanıyorsa burun estetiği ameliyatı daha doğru bir seçim olur. Doktorunuz size hangi prosedürün daha uygun olduğunu muayene esnasında söyleyecektir.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Menü