Estetik Burun Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Estetik burun ameliyatı sonrası uygulanan operasyona bağlı olarak hastalar ya aynı gün taburcu edilir ya da bir gün süreyle hastanede yatırılır. Ameliyat sonrası yüzde morluğun, şişmenin ve ağrının minimum düzeyde olması için 4-5 saat hiloterapi maskesi uygulanır. Bu işlem ile soğutma yaklaşık 15 derecedir. Bundan sonra buz tampon uygulamasına başlanır. Ameliyattan sonraki 2 gün şişliğin en çok olduğu dönemdir.

Burun estetiği ameliyatında silikon yaprakçık kullanılmışsa 2 gün sonra çıkarılır. Daha sonra burnunuzun üzerindeki plastik bandı ıslatmamak kaydı ile duş alabilirsiniz. Ameliyattan sonra doktorunuz tarafından sprey ve krem verilecektir. Spreyler 2 tanedir ve birini yaklaşık 1 hafta diğerini ise 4 hafta kullanmanız gerekmektedir.  Burnunuzun üzerindeki plastik bant 1 hafta sonra çıkarılır. Ödemin hızlı bir şekilde çözülmesi için teninizin rengine uygun bir bantla burun  bölgesi bantlanır. Burun estetiği ameliyatından 5 gün sonra işinize tekrar devam edebilirsiniz.

Burun Estetiği

Bunlardan başka burun yapınıza ve tipinize bağlı olarak nasıl burun masajı yapılacağını doktorunuz size gösterecektir. Atlanmaması gereken diğer nokta ise ameliyat sonrasında burun ucunuzda hissizlik ya da uyuşukluk olabilir. Bu durum 2-3 ay sonra düzelmelidir. Gözlük kullanıyorsanız ve hafif bir gözlük çerçevesine sahipseniz 1 ay sonra, ağır çerçeveniz var ise 3 ay sonra kullanıma tekrar başlayabilirsiniz. Ameliyattan 2 hafta sonra çok yorucu olmamak kaydıyla spor yapabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatından sonra burnunuz son şeklini yaklaşık olarak 6 ay ile 1 yıl içerisinde alır; ama siz 3-4 hafta sonra yeni burnunuzun şeklinin farkına varır ve hazzını yaşamaya çoktan başlarsınız.

Op. Dr. Güncel Öztürk                                         

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Benzer Yazılar
5 Yorum
 • Zeynal
  Cevapla

  Selam ben daha önce burnumda bir Kaza gecirdim
  Ben Dr gitim öylesini diktiler yani ergi duruyor
  Bunun Icin yaniniza gelmek istiyorum
  Selamlar Zeynal

 • Sema şevik
  Cevapla

  Burun Ameliyatı için ilgileniyorum ama çok kararsızım hangi Uzmanla görüşmem gerekiyor bilmiyorum

 • onur
  Cevapla

  Slm kücükken dogal ve güzel bi burn yapısına sahiptim. Sonradan meydana gelen burun ucu yamulması nefes almakta zorluk cekiyorum. Ve kemik var…

 • dilay
  Cevapla

  Selam daha önce septoplasti ameliyati gecirdim dediginiz gibi morluk ve sislikler oldu fakat anlatilan masajlar uygulanmadi ve su anda burnumda dikis olan yerde ufak bi sertlik var bu neyden kaynaklanir ?

Yorum Bırakın