Dinamik Burun Estetiği – Dinamik Rinoplasti

Burun estetiğinde doğal bir görünüm elde edebilmek için konuşurken, öpüşürken ya da gülümserken burun ucunun hareket sistemini kontrol eden mekanizmayı iyi bilmek çok önemlidir. Bildiğiniz gibi birçok kişi burun yapısına bağlı olarak burun estetiğinden sonra hareketsiz duran burunlarıyla sorunlar yaşayabiliyordu. Ayrıca burun ucu hiç hareket etmediği doğal olmayan bir görünüme neden olabiliyordu.

Hareketli Burun Ucu Estetiği

Bu mekanizmanın üç bileşeni bulunur. Tek bir yapı gibi hareket eden kıkırdak doku ve çevresi, kas yapıları ve kayma alanlarıdır. Bu yapıyı çözmek ve burun ucunun mimiklerle uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlayabilmek burun yapısına bağlı olarak mümkün olabiliyor.

Geleneksel statik teknikler yerine burun ucuna hareket esnekliği sağlayan dinamik rinoplasti tekniğiyle daha doğal ve rahat estetik burun ameliyatları yapılabiliyor. Burun ucunun hareket mekanizmasını engelleyecek noktalara dikiş atmayarak ve bazı yapıları koruyarak  aşağı yukarı ve sağa sola hareket etmesi sağlanabiliyor.

Ameliyat öncesinde kişinin konuşurken, gülerken hatta ağlarken burun ucunun hareketi incelenir. Ve tüm bunlara uygun bir şekilde özel stratejik planlamalar yapılır. Ardından burundaki sorunlar giderilerek uç kısımlar hareketli kalacak şekilde ameliyat tamamlanabilir.

Dinamik rinoplasti sayesinde hastalar yüz üstü uyuyabilir, öpüşürken burun ucu yana doğru kıvrılabilir, gülerken doğal bir şekilde burun ucu hafifçe aşağıya doğru kayabilir.

Bu tekniğe kadar bir burnun estetik ameliyat geçirip geçirmediği burun ucunun statikliğine bakarak hemen anlaşılabilirdi. Fakat artık bu teknikle burnun estetikli olduğu neredeyse hiç anlaşılmayabiliyor.

Dinamik kapalı burun estetiğinde de ameliyat sonrasında dışarıdan görünen herhangi bir dikiş izi kalmaz. Tüm rinoplasti tekniklerindeki gibi kemik gelişimini tamamlamış burun yapısı uygun herkese uygulanabilir. Genel anestezi altında yapılabilir.

Bu teknikte burun estetiği bilgisi ve sanatsal bakış açısı çok daha fazla önem kazanır. Doğru bir burun tasarımı, anatomi ve cerrahi teknik bilgisiyle başarıyla gerçekleştirilebilir.

Ameliyat olduğu belli olmayan, statik durmayıp hareket edebilen, daha doğal, daha sağlıklı ve daha kullanışlı bir buruna bu teknikle sahip olunabilir.

Teknik Not: Scroll ve Pitanguy Ligamenti desteği olmadan Dinamik Rinoplasti yapılıyor.

9 Yorum
 • günay sarık
  Cevapla

  İyi günler doktor bey ben 19 yaşındayım. Burnumun üstünde çok rahatsız edici bir çıkıntı var. Hem izsiz hem de hareketli, yani en doğal görünüme sahip olmak istiyorum. Bu ameliyatı olabilmek için yaşım uygun mu?

 • Gamze çakmaktaş
  Cevapla

  Merhabalar.Operasyon ne kadar sürüyor Güncel Bey?

 • Hülya SAMET
  Cevapla

  İyi günler hocam ben daha önce kapalı burun ameliyatı oldum, yaklaşık 2 yıl önce. Ama hem görüntüsünden hem de hareketsiz olmasından dolayı rahatsızlık duyuyorum. Tekrar burun ameliyatı olarak burnuma hareket kazandırabilir miyim?

 • Gamze
  Cevapla

  Konusurken gulerken burnum one dogru geliyor.bu durum beni cok rahatsiz ediyor.ozellille konusrken cok oynuyor.ne yapmam lazim.

  • Op. Dr. Güncel Öztürk
   Cevapla

   Merhaba Gamze Hanım. Burun düşüklüğü için dolgu veya botoks ile müdahale edilebilir. Bunun için muayene edilmesi gerekmektedir. Randevu için 05321778789 numaralı telefondan asistanım ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • merve
  Cevapla

  Merhaba hocam ben 17 yasindayim burnumda eğrilik ve olmasi gerekenden fazlabi büyüklük var buyüzden ameliyat olmak istiyorum ama yaşimdan dolayi istediğim sonuca ulasamamaktan korkuyorum sizce ameliyat iyi geçse bile bi kaç sonra tekrar bozulabilirmi? Siz ne önerirsiniz

  • Güncel Öztürk
   Cevapla

   Merhabalar Merve Hanım. Bayanlarda 16 yaşından itibaren burun estetiği yapılmasında bir sakınca yoktur. İyi günler dilerim.

Yorum Bırakın