Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

-Burunun üst ve orta kısmındaki anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu (sarkıklık, asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformitesi gibi) düzeltmek için yapılan operasyonel işlemdir.

burun ucu estetiği-Burun ucu estetiği kapalı burun estetiği tekniği ile  burun iç kısmından yapılan kesilerle yapılır. Burun ucunda dışarıdan bakıldığında iz görülmez.

-Lokal veya genel anestezi altında yapılır.

-Burun ucu kıkırdakları  yeni konumlarına adapte edilir ve şekillendirilir.

-Kıkırdak eksikliği varsa burun içinden alınan kıkırdak grefti veya kulaktan alınan kıkırdak geftleri desteklenir. Burun ucu dolgunluğu ve estetik görsel görünümü sağlanır.

-Yumuşak dokuyada bir takım müdahaleler yapılabilir, çok kalın derili hastalarda kısmende olsa güvenli bir şekilde deride inceltme yapılabilir

-Operasyonda septum denen orta bölüme müdahale edilmişse bildiğimiz klasik bez tamponlar kullanılmaz.

Ya silikon  yaprakçıklar kullanılır (burundan nefes almaya izin verir) ya da burun içine septal strepler dediğimiz bir aletle tamponsuz burun ucu estetiği yapılır. Burada  eriyen dikişle tespitler yapıldığı için burun içinden herhangi bir şey almaya gerek kalmaz. Operasyon sonrası diğer uygulamalara göre burundan daha rahat nefes alınabilir.

-Burnun dış kısmına ise plastik atel veya sadece özel bandajlar kullanılır. Daha kapsamlı müdahalede plastik atel konur. Atel en erken 5 gün içinde alınır. Burun üzerindeki özel bandajlar ise 5-10 gün arasında alınır.

Op Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Benzer Yazılar
5 Yorum
 • Gozde
  Cevapla

  Merhaba. Burun ucu ameliyati oldum ancak 1 bucuk sene geçmesine rağmen hala gülemiyorum yani gülerken ust dudağım yeterince yukarıya çıkmıyor ve dişlerim gözükmüyor 🙁 bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir mısınız ?

  • Op. Dr. Güncel Öztürk
   Cevapla

   Gözde hanım,
   Geçmiş olsun, doktorunuzla iletişim halinde olunuz size bu konuda yardımcı olacaktır. Üst dudağınız uygun yapıya sahipse dişlerinizin gözükmesi için küçük bir girişim yapılabilir.
   İyi dileklerimle

 • Gozde
  Cevapla

  Teşekkür ederim yalnız gulemememin sebebi burun ucumun yeterince yumuşamamıs olması . Ameliyat sırasında o bölgeye kıkirdak eklendiği icin bir sertleşme meydana geldi ancak kemik kadar sert bir yapıya sahip hala. Yumuşaması icin yapabileceğim bir sey var mı ? Yani ameliyat mı olmam gerekiyor yine ? Teşekkür ederim .

  • Op. Dr. Güncel Öztürk
   Cevapla

   Öncelikle doktorunuzla bu bilgileri paylaşın yada muayene için buyrun sizi misafir edelim..

 • Gozde
  Cevapla

  Vaktim olmadıgı icin gidemiyorum ancak yakın zamanda doktorumla görüşmem gerektiğinin farkındayım. Cevabınız ve davetiniz icin teşekkür ederim . Iyi günler.

Yorum Bırakın