Burun Estetiğiyle Hangi Sorunlarınızı Çözebilirsiniz?

İnsan yaşamının bütün fonksiyonlarını kontrol eden bir organ olmanın yanı sıra yüzün karakteristik yapısını da belirlemekte de önemli bir rol oynar. Eğer burnunuzun görüntüsünden hoşnut değilseniz ya da nefes almanızı zorlaştıran işlevsel bir komplikasyon varsa bu yaşam kalitenizi bozabilir. Rinoplasti ameliyatıyla düzgün nefes alma yeteneğini bozan fizyolojik komplikasyonları düzeltebilirsiniz. Aynı zamanda gelişmiş estetik teknikleriyle burnunuzun şeklini düzeltebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılamak için rinoplastinin çeşitli türleri var.

Fonksiyonel Rinoplasti İşlemleri

Fonksiyonel rinoplasti nefes alma problemlerine neden olan fiziksel anormallikleri düzeltir. Aynı şekilde fiziksel Rinoplasti ameliyatıyla düzgün nefes alma
travmaları da düzeltir. Plastik cerrahınız burnunuzun kıkırdak ve kemik dokusunu yeniden konumlandırarak, rahat nefes almanızı sağlar, öte yandan burnunuzun şeklini de düzeltir.

Rinoplasti açık ya da kapalı teknik ile olabilir. Açık rinoplasti’de burun kesiler burnun içine atılırken, kapalı rinoplasti’de kesiler burnun dışında atılır.

Septum Deviasyonu Düzeltmeleri

Septum, burnu ortadan ikiye ayırarak burnun iki tarafında boşluk oluşturan ve burnunun kafatası ile birleşmesini sağlayan kıkırdak bir dokudur. Deviasyon ise septumdaki kayma sonucu oluşan burun tıkanıklığı ve nefes alamama durumudur.  Sağlıklı burunda deviasyon dümdüz bir hat çizerken, deviasyon durumunda C ya da S tipi kıvrılmalar görülür. Burnun iki yanındaki boşluklar birbirine eşit olmalıdır. Burundaki bu sapma/kaymanın düzeltilerek burnun tepe kısmına yeniden şekil vermek gerekebilir.

Ameliyatsız Burun Estetikleri

Cerrahi yöntemler içermeyen genellikle küçük kusurları düzeltmek için kullanılan botoks enjeksiyonu ve dolgu gibi maddelerinin kullanıldığı yöntemlerdir. Yapılacak düzeltme bu işlem için uygunsa 6 dakikada burun estetiği yaptırabilir, hiçbir ağrı sızı ya da morluk ve şişme yaşamadan burnunuzdaki şekil bozukluklarından kurtulabilirsiniz.

Burun İmplantı Teknikleri

Burnun şeklini ve boyutunu değiştirmeye yardımcı olmak için silikon implantın kullanıldığı tekniklerdir. Burun estetiği ameliyatları, burnu küçülterek şeklini değiştirmek için kıkırdak doku alınabilir ya da büyütmek isteyenler için ise gerekirse sentetik doku yani burun implantı eklemesi yapılabilir.

Sizin burnunuzun yapısına ve sahip olmak istediğiniz burnun özelliklerine uygun olarak var olan rinoplasti tekniklerinden size en uygun olanı seçilir. Tekniklerin hepsi birbirinden farklıdır ve burnunuzdaki soruna göre en uygun olan yöntem cerrahınız tarafından seçilerek uygulanır.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın