Burun Estetiği Sonrası Aman Dikkat!

Burun estetiği günümüzde birçok ülkede birçok kişinin yaptırdığı estetik operasyonlardan biridir. Yüzün odak noktası olan burnundan rahatsız olan kişiler daha iyi burunlar için doktorlarının kapısını çalmaktadır. Son yenilikler ve gelişen teknolojiyle beraber burun estetiği de çok rahat koşullarda minimum yan etkiyle gerçekleştirilebiliyor.

Ama öte yandan size vaad edilen minimum yan etkinin minimum kalabilmesi için size de görevler düşüyor. Bu görevler ameliyat sonrası dönemi kapsıyor. Kontrolleri aksatmamak ve doktor tavsiyelerine uymak bu görevlerin en önemli öğeleri.

Burun ameliyatından sonra kişi nelere dikkat etmeli?

Burnun, yüzün tam orta noktasında olması ve birçok yerle bağlantılı olması nedeniyle ameliyat sonrası bakımı büyük önem arz eder. Komplike bir organ olması, ameliyat sonrası komplike bir bakım gerektiriyor. Ufak şeyler bile çok önemli olabiliyor.

Halsizlik

Burun ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Bu da ameliyat sonrasında birkaç gün boyunca halsizliğe neden oluyor. Bu nedenle kişinin birkaç günlüğüne sosyal yaşamına ara vermesi ve evde dinlenmesi en doğrusu.

Yatış Şekli

Silikon yaprakçıklar çıkarılana kadar kişinin iyileşme sürecinin hızlanabilmesi için çift yastık kullanmak ve sırt üstü uyumak gerekiyor. Kişi dinlenirken de uyurken de çift yastık kullanmaya dikkat etmeli.

Ağız Kuruluğu

Burnunuzda en az birkaç gün boyunca silikon yaprakçık bulunacağı için burundan ve ağızdan nefes almanız gerekir. Bu durumda ağız kuruluğu ve dudak çatlaması gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Dudak çatlamalarını basit nemlendiricilerle çözebilirsiniz. Ağız kuruluğu için bol bol sıvı tüketmeyi unutmayın. Sıvıyı yudum yudum yavaş yavaş içmeye özen gösterin, pipet kullanmayın.

Kanama

Burun ameliyatı sonrasında burundan pembe, açık kırmızı renkte çok az akıntı gelmesi normaldir, bunda korkulacak bir durum yoktur. Ama burundan kan kıvamında ve renginde bir sıvı geliyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

burun estetiğiDiş Fırçalama

İyileşme sürecinde dişlerinizi fırçalarken haşin hareketlerden uzak durmaya, üst dudağınızı yukarıya kaldırmamaya ve yumuşak bir dış fırçası kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Güneş

Ameliyattan sonra bir ay boyunca direkt güneş ışığından korunmanız gerekiyor. Bu nedenle burun estetiğinin oda sıçaklığını muhafaza edebilecek şekilde yapılması biraz daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Spor

Burun ameliyatı sonrasında 2 hafta boyunca kan basıncını artıran sporlardan uzak durmak gerekiyor. Hafif tempolu yürüyüşler bu dönemde sizi rahatlatabilir. Öte yandan günlük işlerinizde de kendinizi fazla yormamalı, özellikle fazla eğilmemeye özen göstermelisiniz.

Gözlük

Burun estetiğinden sonra burnu zorlamamak için bir süre gözlük kullanmamak gerekiyor. Doktorlar bu dönemde hastalara 3-4 günden sonra gerekli görüldüğü takdirde lens kullanmalarını öneriyor. Özellikle ilk 2 ay boyunca gözlük kullanmamayı göze almalısınız.

Burun Tıkanıklığı

Silikon yaprakçıklar çıkarıldıktan sonra bir süre daha burun tıkanıklığının devam etmesi normaldir. Ağızdan nefes alma bir süre devam edecektir.

Burun Temizleme

Silikon yaprakçıklar çıkarıldıktan sonra burnunuzu nazik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu nazik temizleme günde 2-3 defa kulak çubuğuyla burnunuzu hafifçe temizlemek demek. Bu aşamada sert bir hareket yapmamaya ve burun deliğinizi sonuna kadar zorlamaya gerek olmadığını da hatırlatalım.

Burun Spreyi/Damlası

Belki de yaranın daha çabuk iyileşeceğini, sizi daha rahat ettireceğini düşünerek burun spreyi ya da damlası kullanmak isteyebilirsiniz. Sadece doktorunuz size bu tür bir ürün tavsiye ederse kullanmalısınız.

Benzer Yazılar
10 Yorum
 • musa
  Cevapla

  Merhabalar ben burun estetiği için mümkünse bikaç bilgi almak istiyorum. Öncelikle benim çalıştığım iş bu ameliyat için riskli olduğunu düşünüyorum umarım yanılıyorumdur… Benim çalıştığım iş ağır sanayi (tersane) gemi inşaatı ve tamiri. Malumdur ki bu iş biraz tozlu ve dumanlı oluyor yeri geldiğince. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevirim. Birde size resim yollasam ortalama bir fiyat çıkarabilirmisiniz. Şimdiden ilginiz için teşekkürler

 • İlker
  Cevapla

  25 Nisan 2017de ameliyat oldum. Hem estetik hem de kırık vardı. Futbolcuyum ve önemli maçlarımız var. Takımda önemli yere sahibim. İlk maçı kaçırdım ama 2gün sonra önemli bi maç var. Sahada olmak istiyorum ne yapmalıyım?
  (LÜTFEN cevap yazın)

 • Mujde
  Cevapla

  Burun estetiği yaptirali 5 Haftam burun ucu semalarda çok kalkik bir burun ağrım var yüzümü büzüp bağlamış lar gibi sürekli bir ağırlık var burun seklimi nasıl diyemiyorum bu ağrılar bu ağırlık ne zamn biter bilgisi olan varmi

  • Aynur
   Cevapla

   Selam burun ucun duzeldimi

   • tuba
    Cevapla

    merhaba burun ameliyatın da aslında neredeyse 0 ağrı olur ben 16 gun önce oldum maşallah 1 tane bile agrı kesıcı kulaanmadım sızın kınde de olmaması lazım

 • Mujde
  Cevapla

  Ben izmirde bir doktora oldum bu sayfa denk geldiği için yorum bırakıyorum henüz kontrole dahi gitmedim bu tür kasilmalar gerilmeler normalmi bilgisi olan yardimci olursa sevinirim

 • Banu
  Cevapla

  Mrh ben 14 Mayıs’ta estetik burun ameliyatı oldum ve 14 günlük rapor sonunda gayet iyiyim doktorumda çok iyi biri ve çok memnun kaldım ilk 4 gün ağrı ve morluk oluyor sonrasında herşey normal hayat devam ediyor

 • Abdullah
  Cevapla

  Bence bu ameliyata karar verirseniz ilk yapılacak şey iyi bir doktor bulmaktır..genelde insanlar burun ameliyatında çok iyi doktor şudur budur derler fakat yapabilirler ve buda geri dönüşü olmayan bir yoldur..bende az kalsın başkalarının lafına uyup meşhur denilen bir doktora ameliyat olacaktım muayenede hangisi iyi hangisi iyinin iyisi belli oldu kimsenin lafına değil doktorun icraatına bakın sosyal medyaya açık kendine güvenen ve ameliyat sonrası olumlu yorumlar almişlarmı ..şu an 10 gün oldu ameliyat olalı estetik bantlarda çıkardım aslında 3 gun daha beklemeliydim fakat sabredemedim..ve şu an resmen değişmişim şükürler olsun nefes süper burnum güzel diyecek laf yok Allah herkese iyi bir doktor nasıl etsin

  • Sefa
   Cevapla

   Merhaba hangi doktora oldunuz doktor bılgısı verebilirmisin ?

 • musa
  Cevapla

  benim kıkırdaklarım düşmütü onları aldırdım ve estetik ameliyatı oldum bi hafta oldu tanponlar çıktı şuan burun bandı var sadece morluk şişlik kalmadı yalnız kanamam kırmızı kan olarak hayla devam ediyor?

Yorum Bırakın