Burun Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır ?

-Burun estetiği operasyonu hasta ve hekim için oldukça zor bir işlemdir.
-Belkide insan üzerinde yapılan en önemli operasyondur. Çünkü kişinin görsel karakterine büyük etki yapar.Estetik Operasyon

Burun estetiği operasyonu öncesi kişinin yüzüne uygun burun planlaması ve tasarımı yapılır. Bu bilgiler hastayla paylaşılır ve ortak bir karara varılır.
-Burun estetiği 2 farklı teknik olan açık veya kapalı olarak yapılır. Açık teknikte burun ucunda dışarıdan bakıldığında kesi izi görülür, kapalı teknikte ise burun içinden kesi yapıldığından dışarıdan bakıldığında kesi izi görülmez.
-Önemli olan burada cerrahın hangi teknikte kendini daha rahat hissettiği ve hangi burun tipine hangi tekniği uygulayacağıdır.
-Burun estetiği operasyonunda burnun kıkırdak ve kemik yapısına şekil verilir, burnun derisi ise pek fazla değiştirilemez.
-Bu işlemlerde bir heykeltraş gibi burun kemeri alınır, burundaki eksik kısımlar doldurulur, fazlalıklar alınır. Burundaki eğri kıkırdaklar düzeltilir, burun ucu normal anatomik ve görsel yapıya uygun olacak şekilde yukarıya veya aşağıya adapte edilip açısı düzeltilir.
Burun estetiği ile birlikte solunum fonksiyonunun korunması da en önemli amaçlardan biri olmalıdır.

Op Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın